13 °C
24. 5. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Otazníky okolo pronájmu lékárny…

Otazníky okolo pronájmu lékárny na Barrandově

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Zdroj : http://snop5.cz/clanek.php?id=82

 

Podivný pronájem lékárny na Barrandově

Dne 2.11. byla na webu Prahy 5 zveřejněna informace, že lékárna na Barrandově je dočasně uzavřena, obnovení provozu je plánováno na 18.11. Informaci o tom, co tomu předcházelo nám poslal příznivec SNOPu 5.
Městská část Praha 5 bez udání důvodu vypověděla nájemní smlouvu provozovateli lékárny na Barrandově. V následném tendru na nového nájemce zvítězila firma, jejíž jednatel je 19letý syn spolukandidáta starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) a která má minimální zkušenosti ve farmaceutickém průmyslu. Podle odborníků na farmaceutický byznys i konkurence je patrné, že náklady na zařízení a provoz a výše nájemného nemohou být pro firmu Vaše Lékárna s.r.o., vítěze tendru, ekonomicky udržitelné.
Vítězná firma podle konkurence nemá vůbec zájem lékárnu na Barrandově provozovat. Jednou z možností může být nabídka nájemní smlouvy k odprodeji někomu z hráčů na trhu, případně původnímu nájemci. Při odhlédnutí od čistě ekonomického rozměru této podezřelé transakce by každopádně šlo o hazardování s lékárnickou obslužností celé oblasti Barrandova, kde žije zhruba 40.000 obyvatel.
Lékárna na Barrandově může být zavřená několik měsíců. Původní nájemce, lékárenský řetězec BENU, totiž lékárnu kompletně zrekonstruoval na vlastní náklady a po jejím odchodu není výměna provozovatele lékárny bez přerušení provozu reálná.
Společnost BENU lékárnu provozovala od roku 1996 bez jakýchkoli připomínek ze strany pronajímatele ke všeobecné spokojenosti pacientů a ostatních zákazníků – převážně občanů Prahy 5 z přilehlého sídliště Barrandov.
Jakým vývojem tedy kauza pronájmu lékárny na Barrandově prošla? Dne 14.7. 2015 schválila Rada městské části Praha 5 výpověď nájemní smlouvy na pronájem nájemních prostor, umístěných v budově A polikliniky Barrandov, uzavřené se společností BENU Česká republika a.s. bez udání důvodu a přesto, že nájemce plní všechny své povinnosti.
Téhož dne rada MČ Praha 5 odsouhlasila nový záměr pronájmu prostor za účelem provozování lékárenských služeb.
Následně 30. září 2015 schválila Rada městské části Praha 5 pronájem prostor za nabídnuté nájemné ve výši 310.019 Kč za měsíc společnosti Vaše Lékárna s.r.o., která vznikla teprve na konci roku 2014 a byla zastoupena 19ti letým jednatelem Matějem Kemrem. Společnost Vaše Lékárna s.r.o. má základní jmění jen 4.000 Kč.
Kdo je ovšem devatenáctiletý Matěj Kemr? Kromě toho, že se na sociální síti prezentuje jako talentovaný hráč golfu, je synem pana Pavla Kemra, který kandidoval za stranu TOP 09 v komunálních volbách 2014 na kandidátce současného starosty Prahy 5 Radka Klímy.
Radní Viktor Čahoj v odpovědích na dotazy ohledně průběhu výběrového řízení zdůraznil především fakt, že dosavadní nájemce platil nájemné ve výši cca 50.000 Kč měsíčně a nyní byly tyto prostory vysoutěženy za částku 6 krát vyšší. Společnost BENU potvrdila, že její nabídka nájemného činila zhruba 185.000 korun měsíčně. Tendru se zúčastnil i Dr. Max, největší řetězec lékáren v ČR, jehož nabídka dle vyjádření mluvčího Michala Petrova byla zhruba o 45.000 nižší než vítězný návrh.
Na první pohled se zdá výběr nájemníka jako lukrativní pro městskou kasu. Jak je možné, že čerstvě založená firma bez minulosti v oblasti farmacie s devatenáctiletým nezkušeným jednatelem, jehož otec má vazbu na radnici Prahy 5, porazila nabídky největších farmaceutických řetězců v zemi?
Otázkou zůstává i ekonomická realita provozu lékárny. Podle specialistů z oblasti farmacie nově zařídit lékárnu trvá několik měsíců, během kterých je už ovšem nový nájemník nucen platit stanovené nájemné 310 000 Kč bez daně. Samotné vybavení lékárny se potom pohybuje ve vyšších stovkách tisíc. Podle odborníků na farmacii mohou nové náklady provozovatele před spuštěním v součtu činit až 4 miliony korun, aniž by lékárna vydělala jedinou korunu zisku.
Miroslav Kazda, místopředseda představenstva společnosti BENU, na dotaz ohledně reality ekonomiky provozu zařízení na Barrandově za podmínek nového nájemce uvedl: „Podle našeho názoru provozovat lékárnu za podmínek vítězné nabídky není ekonomicky reálné a objevují se údajně spekulace, že vítězná společnost Vaše Lékárna s. r. o. tuto lékárnu provozovat možná nehodlá a získanou nájemní smlouvu se chystá „prodat“.“
Podle nejmenovaného zdroje blízkého vedení největších farmaceutických řetězců v zemi se v posledních týdnech již objevily nabídky na odkup nájemní smlouvy za částku 40 milionů korun adresované právě účastníkům výběrového řízení.