18.5 °C
24. 5. 2024
 1. Úvod
 2. /
 3. Uncategorized
 4. /
 5. Vrátí se do Hlubočep…

Vrátí se do Hlubočep základní škola?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Zdroj : http://www.podutesy.cz/skola

Základní škola existovala v Hlubočepích od roku 1895 nepřetržitě více než sto let. V roce 2003 však politické vedení radnice Prahy 5 usoudilo, že areál Pod Žvahovem, kde od padesátých let základní škola sídlila, je nedostatečně využitý, a jeho provoz tudíž neúnosně drahý. Od rozhodnutí utlumit a nakonec zcela zrušit výuku v této budově ho neodvrátily ani protesty místních obyvatel, ani prognóza, že s postupující výstavbou nových domů v Hlubočepích zákonitě vzroste i počet školou povinných dětí. V září 2004 tedy zůstala škola pro děti uzavřena. Od roku 2005 byl areál pronajímán dalším subjektům, do současné doby jeho část obývá konzervatoř Taneční centrum Praha.

Od té doby místní obyvatelé iniciovali řadu pokusů základní školu, respektive její první stupeň, na Žvahově obnovit. Nedá se říct, že tyto pokusy byly marné. Zastupitelstvo MČ Prahy 5 dokonce vloni zřízení prvního stupně odsouhlasilo, a to již s možností otevření první třídy v roce 2014. Na nutnou rekonstrukci areálu byla rovněž určena částka okolo 20 mil. korun. Jenže nakonec nedošlo ani k otevření školy pro prvňáčky, ani k rekonstrukci, protože tehdejší radnice si řešila úplně jiné problémy…

Nový školní rok, nové zastupitelstvo, nová iniciativa

Naší snahou je na předchozí občanské iniciativy navázat a myšlenku znovuotevření prvního stupně základní školy v areálu Pod Žvahovem pomoct uskutečnit. Máme za to, že s novým zastupitelstvem jsou naše šance reálné. Usilujeme o to, aby k otevření první třídy coby detašovaného pracoviště jedné z barrandovských škol došlo už ve školním roce 2015-2016. Je nám jasné, že času je málo a že je třeba začít neprodleně jednat.

Doposud byly podniknuty tyto kroky:

 • Především je třeba zjistit aktuální zájem rodičů. Na základě ankety (zde) provedené v MŠ Hlubočepích by se do první třídy nezávazně přihlásilo prozatím 20 dětí. Anketa probíhá i nadále na dalších místech v Hlubočepích, Zlíchově a Barrandově (viz seznam dole). Její součástí je i letáková informační kampaň (leták najdete zde).
 • Prohlédli jsme si budovu školy Pod Žvahovem. Učebny, které by připadaly v úvahu pro výuku prvního stupně základní školy, vyžadují minimálně renovaci podlah a vybavení nábytkem, ale jinak jsou v relativně dobrém stavu. Zároveň je nutná rekonstrukce toalet a šaten. Byť nejsme stavební odborníci, zdají se nám tyto úpravy do začátku následujícího školního roku uskutečnitelné.
 • V listopadu proběhlo předběžné jednání zástupců občanů s vedoucí Odboru školství, kultury a sportu Mgr. Lenkou Němcovou. Myšlence znovuobnovení prvního stupně školy v Hlubočepích je nakloněna.
 • Zároveň proběhly předběžné schůzky s ředitelem a ředitelkou obou barrandovských základních škol.
 • Otevřeným dopisem (zde) jsme oslovili část nových zastupitelů a na prvním jednání zastupitelstva dne 20. 11. 2014 jsme v krátkém vystoupení zastupitele přímo informovali o naší iniciativě a o požadavku znovuotevřít první stupeň ZŠ v Hlubočepích.
 • Na poslední týden v listopadu je dohodnuta schůzka s Mgr. Vítem Šollem (KDU-ČSL), zástupcem starosty Prahy 5 a zároveň radním pro školství, a Bc. Martinem Damaškem (TOP 09), předsedou školského výboru.
 • 10. prosince 2014: Školský výbor městské části Prahy 5 jednomyslně schválil záměr otevřít tuto školu pro základní školství ke dni 1. září 2015 jako detašované pracoviště jedné ze stávajích základních škol, jejichž zřizovatelem je Praha 5. Termín zápisu do nové školy by měl být oznámen začátkem ledna. Věříme, že škola Pod Žvahovem nabídne úspěšnou alternativu velkým sídlíštním školám.

Kontakty na nás:

Archy s anketou

jsou umístěny:

 • v hlubočepské školce
 • na recepci polikliniky Barrandov
 • na recepci bazénu Aquadream
 • na recepci klubu Kapka
 • ve farmářském obchůdku Loxias (Voskovcova ul.)