22.8 °C
24. 7. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Lidé z Barrandova se…

Lidé z Barrandova se děsí restaurace, možná jde o kamufláž

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Zdroj – http://praha.5plus2.cz/restaurace-jako-zasterka-0hz-/prahar.aspx?c=A140523_171124_ppd-prahar_p2vja

 

Ulice Lohniského v Praze na Barrandově není na první pohled ničím zvláštní. Asfaltovou silnici lemují panelové domy, škola a dvě školky. Všude je až neobvyklý klid. A právě kvůli tomuto klidu jsou zdejší byty dražší než na zbytku sídliště. Klid ale může narušit plánovaná výstavba zahradní restaurace. Její návrh však připomíná spíše velký rodinný dům.

Není to tak dlouho, co se zdejší obyvatelé dozvěděli o záměru takzvané zahradní restaurace pro sto lidí. Překvapivě by měla stát na pozemku vyhrazeném pro zeleň, v těsném sousedství chráněného Prokopského údolí.

Lidé se okamžitě začali obávat zvýšené kriminality, rušení nočního klidu a toho, že ceny jejich bytů půjdou kvůli neuváženému rozhodnutí rady dolů. Ta totiž vloni v listopadu ve vší tichosti výstavbu na pozemku o rozloze 3000 metrů čtverečních odsouhlasila.

Podle usnesení se má jednat o výjimečně přípustnou stavbu, která prospěje svému okolí. „Je zcela evidentní, že argument veřejného zájmu je naprosto naivní, pokud se podíváte na restaurace v okolí, ty zejí prázdnotou,“ říká obyvatelka zatím poklidné ulice Marcela Jandáková

Prý jde o rodinný dům

Jenže ve výsledku může být vše jinak. Někteří politici z Prahy 5 přišli s tím, že obavy z restaurace jsou zbytečné. Údajně by se mohlo jednat o zástěrku pro obcházení územního plánu.

V minulosti tu totiž investor žádal o povolení k výstavbě rodinného domu, který tu stát nemůže. Navíc když na začátku loňského roku dostala Komise územního rozvoje Prahy 5 projekt zahradní restaurace k posouzení, stavba restauraci nepřipomínala prý ani vzdáleně, jak potvrzuje předseda komise Tomáš Homola.

„Skutečně jsme měli za to, že jde o kamufláž rodinného domu. Vlastníka pozemku jsme donutili návrh stáhnout a přepracovat,“ uvedl.

Byť aktuální návrh podle něj restauraci připomíná více, majitel pozemku a investor v jedné osobě, kterým jsou podle katastru nemovitostí manželé Oborní, důvěryhodně nepopsali, jak budou podnikatelský záměr realizovat. Proto prý komise vzala záměr jen na vědomí bez toho, aby jej doporučila radě ke schválení.

„Chci stavět zahradní restauraci, která tam podle územního plánu může stát. Kdo si myslí něco jiného, je to jeho věc,“ reagoval na dotaz týdeníku 5plus2 Jaroslav Oborný.

Jenže ani to ve výsledku nemusí být pravda. Podle vyjádření Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) na tomto pozemku nemůže stát ani zahradní restaurace. IPR navíc k projektu vydal negativní stanovisko. Například mu vadil 120 etrový byt správce, se kterým projekt počítal, a i to, že by se kvůli stavbě muselo výrazně kácet.

Jak tedy mohla rada Prahy 5 rozhodnout kladně? To si nedokáže vysvětlit ani zmiňovaný Tomáš Homola. „Vůbec netuším, proč rada následně záměr odsouhlasila, když obvykle respektuje záměr komise,“ konstatoval.

„Já se přiznám, že na tento konkrétní materiál si nevzpomínám. Určitě měl ale všechna kladná stanoviska, jinak bychom jej neprojednávali,“ uvedl k tomu bývalý starosta Prahy 5 Miroslav Zelený, který návrh radě předložil.

Na řadě jsou úředníci

Zastupitelé Prahy 5 minulý týden sice nakonec jednomyslně rozhodli, že s umístěním restaurace městská část nesouhlasí, proti byli i bývalí a současní radní, kteří pro projekt původně hlasovali, nicméně obyvatelé barrandovského sídliště úplně vyhráno nemají.

Teď bude stavbu řešit stavební úřad a městská část je jen jeden z mnoha účastníků řízení. O tom, jestli zahradní restaurace na Barrandově nakonec vyroste, teď rozhodnou úředníci.