23.5 °C
22. 6. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Zábava a volný čas
  4. /
  5. Tábor Barrandov – legenda…

Tábor Barrandov – legenda mezi dětskými tábory

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Odbory Barrandov Studia a.s. nabízí široké veřejnosti část kapacity letního tábora, původně určeného pouze pro děti českých filmařů. Znáte Tábor Barrandov? Jezdili jste jako děti také
do Miřetína? Aby ne. Legendární prázdninové letovisko funguje bez přestávky už od roku 1939. Je to jeden nejstarších dětských táborů v ČR. Před listopadem 1989 mělo Filmové studio Barrandov přes 2,5 tisíce zaměstnanců a mnoho z nich bydlelo u nás na Barrandově a v jeho okolí. I proto je miřetínský tábor mezi námi tak oblíbený.

O Táboře Barrandov a o možnosti přihlásit na něj nefilmařské děti jsme si povídali s barrandovským starousedlíkem a předsedou ZO KINOS Barrandov Studio Pavlem Kondrašem (*1957), který nejenom v Barrandov Studiu celý život pracuje, ale i bydlí, a to přímo naproti ateliérům, kde si jeho dědeček čs. legionář nechal od stavitele Václava Havla postavit rodinnou vilu.: „Na našem letním dětském táboře vyrůstaly děti předních československých filmařů, např. režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka, Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, herců Heleny Růžičkové, Karla Augusty, Martina Pechláta a dalších. Stejně tak jsem na Tábořa Barrandov vyrůstal já, potom moje děti a teď už na něj posílám svého vnuka. Přihlásit děti na tábor do Miřetína, pokud jste nepracovali u státního filmu, bylo dřív takřka nemožné. Dnes je to jinak. Část kapacity pravidelně nabízíme pro nefilmařské děti.

Dětem se každoročně snažíme zpříjemnit část prázdnin pobytem, který je plný zdravého pohybu, dovádění, her a legrace. V intenzivním vyváženém programu klademe důraz především na seznámení dětí se základy tábornických dovedností a se základy chování a pobytu v přírodě, na rozvoj pohybových a sportovních aktivit dětí, získání kompetence poskytnout první pomoc a prohloubení estetického a výtvarného cítění dětí. To vše probíhá v přátelské až kamarádské atmosféře souznění dětských a dospěláckých duší. Neučíme děti natáčet filmy, nebo hrát divadlo. To filmařské děti nebaví. I tak ale mezi ně tu a tam filmaři na tábor jezdí a nechají je nahlédnout do svého umění. Třeba loni za dětmi přijela naše v současnosti nejznámější filmová maskérka Linda Eisenhamerová, která byla v roce 2023 nominována na Oscara za masky k filmu Na západní frontě klid. Hned v létě o svém americkém úspěchu přijela dětem povyprávět na tábor. Dopodrobna jim vylíčila své hollywoodské dobrodružství a většinu dětí při své návštěvě stihla navíc náramně zmalovat. Některé zestaršila, jiným nalíčila všemožná zranění, z dalších udělala vojáky, nebo šašky. Všechny děti do jednoho si to náramně užily. Linda nebyla v Miřetíně poprvé. Jako filmařské dítě také na Táboře Barrandov vyrůstala. Její maminka pracovala ve Filmovém studiu Barrandov jako kostymérka a tatínek jako vedoucí výroby.“, vzpomíná předseda odborů Barrandov Studia Pavel Kondraš a plynule pokračuje ve svém vyprávění: „Jedno z našich bývalých táborových dětí amerického Oscara dokonce i vyhrálo! Byl to Honza Svěrák, který získal Oscara za Kolju (nejlepší cizojazyčný film 1996) a předtím byl nominován za Obecnou školou (1992). Honza se Tábor Barrandov vracívá i jako dospělák. V roce 2014 jsme mu dokonce posloužili jako kulisa pro světovou premiéru pohádky Tři bratři. Pro děti na táboře to byl fantastický zážitek.“.

Na téma Oscarů Kondraš ještě glosuje: „Dá se říct, že našim dětským táborníkům Janu Svěrákovi a Lindě Eisenhamerové v dospělosti tleská celý Hollywood. Na jejich příkladě je evidentní, že si na svého Oscara máme šanci sáhnout každý z nás. Při pevné vůli a troše štěstí můžeme dosáhnout i těch nejvyšších cílů. Pokud s námi pojedou děti v létě na tábor, tak vězte, že jejich šance na Oscara empiricky prudce stoupá.“, vtipkuje na závěr Pavel Kondraš a apeluje na rodiče: „Rozhodně neváhejte ani minutu a kdo ještě nemáte pro své děti program na letní prázdniny, pošlete je s námi na tábor do Miřetína!“.
Tábor Barrandov – to jsou dva pohádkové týdny prázdnin plné kamarádství, dobrodružství, her a legrace, a taky 15 dní mimo civilizaci na prosluněné louce, kterou obtéká říčka Krounka
a svírají malebné lesy.

Přihlášky pouze elektronicky na: prihlasky.taborbarrandov.cz
Letáky: v recepci Barrandov Studia, Kříženeckého nám. 322/5, Praha 5, tel.: 267 071 111
nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/taborbarrandov
Webu: http://www.taborbarrandov.cz
Bližší informace o Táboře Barrandov podají v ZO KINOS Barrandov Studio: Mgr. Šárka
Charamzová, tel.: 776 006 540 a Ing. Radan Kukal, tel.: 776 044 171.