13 °C
24. 5. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Z radnice
  4. /
  5. Rada Prahy 5 schválila…

Rada Prahy 5 schválila otevření prvního stupně ZŠ Pod Žvahovem!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Zdroj : Praha 5 – http://www.ipetka.cz/rada-prahy-5-schvalila-otevreni-prvniho-stupne-zs-pod-zvahovem/

Hledá se 17 žáků. Přesně takový počet stačí k obnovení základního školství v objektu Pod Žvahovem 463. Dle rozhodnutí Rady městské části Praha 5 se bude vyučovat již v září letošního roku. Radní svým usnesením z 16. prosince 2014 naplnili dlouhodobé prosby rodičů o návrat I. stupně základního školství vzdělávání do dolních Hlubočep.

Budova školy Pod Žvahovem, postavená před 60 lety, od roku 2005 chátrala a nesloužila místním dětem. Až nová rada v prosinci 2014 schválila obnovení první třídy základní školy s družinou, a to již od 1. září letošního roku. „Nová koalice tak zareagovala na iniciativu rodičů, která po deseti letech a třech neúspěšných peticích se stovkami podpisů od občanů Hlubočep, Zlíchova a Žvahova budovu oživuje,“ konstatoval starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). Zápis do první třídy má proběhnout v druhé polovině ledna, pravděpodobně v mateřské školce v Hlubočepích.

Škola v budově Pod Žvahovem vznikne formou odloučeného pracoviště některé z fungujících základních škol. „Rozhodnutí rady o obnovení první třídy základní školy je zásadní bod pro dlouhodobé ekonomické využití budovy další školou. Řešíme zároveň mnoho věcí. Odbory majetku a školství připravují kvalifikované odhady finančních nákladů na opravy a úpravy vybraných prostor k zajištění provozu školy, zpracovávají odhad nákladů na krytí neinvestičních nákladů. Žádáme magistrát o změnu v rejstříku škol a musíme dojednat podrobné podmínky s konkrétní školou, která vzdělávání dětí v budově Pod Žvahovem zajistí. Schválené prosincové usnesení považuji za naprosto zásadní,“ vysvětlil zástupce starosty pro oblast školství Vít Šolle (KDU-ČSL).

Zájem o fungování školy ze strany tamních obyvatel je dlouhodobě značný. „Naplnit třídu minimálně 17 dětmi, aby radnice nemusela rozběh příliš dotovat, by neměl být problém. Podle našeho průzkumu je počet dětí narozených v letech 2009-2013 ve spádové oblasti Hlubočep a Zlíchova vždy vyšší než 21. Spolupracujeme také se zástupci rodičů, kteří si již sami anketou zmapovali zájem o umístění dětí do školy Pod Žvahovem,“ dodal předseda školského výboru Martin Damašek (TOP 09).

Zvyšovat informovanost o vzniku školy pomáhají doprovodné aktivity

Projekt rozvoje areálu a školy Pod Žvahovem podporují také kulturní a sportovní akce lokálních spolků. „Obnovení školy a družiny i nabídka výtvarných kroužků funguje pro rodiny jako magnet a budeme v propagaci dále pokračovat. Teď v lednu pořádáme ve žvahovské škole tradiční hlubočepský Tříkrálový průvod do ‘Betléma‘ a na jaře další den otevřených dveří, při kterém by se již mohli rodiče setkat s našimi novými učiteli. Dlouhodobou snahou rodičů je otevřít ve škole Pod Žvahovem všech devět tříd základního vzdělávání a zajistit ve spolupráci se školou dobré učitele, které jsou pro úspěšnost celého projektu stěžejní,“ dodává Hana Dohnalová, která iniciativu vzniku školy s dalšími rodiči vede. Všechny aktuální informace k zápisu do základní školy Pod Žvahovem naleznete na www.podutesy.cz/skola a na www.praha5.cz.

Pozvánka na Tříkrálovou slavnost a nové výtvarné kroužky

Mladé výtvarnice z Hlubočep, Klára Doods a Zora Velková, zahajují od ledna 2015 ve škole Pod Žvahovem výtvarné dílny pro děti a dospělé. Před Vánoci si děti s rodiči v dílně vyráběly masky do Mikulášského průvodu od školy do „Domečku Pod skalou“. Druhá výtvarná dílna na přípravu Betlémů proběhne ve čtvrtek 8. 1. od 15 hodin. V neděli 11. ledna od 14 hod. projde průvod Tří králů přes Hlubočepy do „Betléma“ tj. Žvahovské školy, kde bude připravena výstava vyrobených betlémů dětí, staré betlémy, malé pohoštění a vystoupení taneční konzervatoře. Pochod Tří králů organizuje již tradičně Lenka Střížovská z Domečku pod skalou, spolek Prokopovo.cz a další občané. Více informací na lenka.strizovska@hotmail.com (739 544 089), zorka.velkova@centrum.cz (608 580 928).