Nová výstavba na Barrandově může být přínosem ale i zátěží pro jeho obyvatele. Radnice MČ Praha 5 proto nechala kancelář A69 – architekti zpracovat studii, která má být základem rozvoje sídliště. „Sídliště Barrandov se neustále rozrůstá a naším cílem je dosáhnout smysluplného rozvoje s dostatečnou veřejnou a občanskou vybaveností i prostorem pro sport a rekreaci tak, aby nová výstavba harmonicky doplňovala funkce, které území potřebuje. Proto jsme zpracování územní studie považovali za nutné,“ říká radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS).
Na základě studie má MČ Praha 5 jasnou představu o daném území. „Realizace však bude složitá vzhledem k složitým majetkoprávním vztahům. Nyní musíme nalézt shodu s investory a vlastníky pozemků, aby mohl být realizován například velký okružní park pro sportovní a volnočasové aktivity,“ dodal radní Zdeněk Doležal.
Barrandov chce být „plnohodnotným městem, kde se bude žít“
„Nový Barrandov chce být plnohodnotným městem, kde se bude žít. Ne pouhou noclehárnou, které chybí vybavenost a městský charakter. Ve svém návrhu se odvoláváme na princip blokového města,“ popisuje návrh architekt Boris Redčenkov z kanceláře A69-architekti (ta se v páté městské části věnuje např. i budoucnosti Motolského údolí.) „Navrhujeme urbánní strukturu, která navazuje na charakter tradičního města, kde stavby nejsou pouhými solitéry, ale vytvářejí obraz města,“ a pokračuje „v návrhu definujeme ulice, náměstí, parky. Snažíme se oddělit soukromé od veřejného. Navrhujeme město zdravě multifunkční s důrazem na kvalitu veřejného prostoru. Městská část požadovala, aby návrh nabízel různou míru a různá měřítka veřejných prostranství, na který návrh reaguje na jedné straně velkým veřejným sportovně-společenským Okružním parkem, který místo propojuje s přírodním parkem Prokopského údolí, na druhé straně sérii malých blokových parků či sousedských plácků, které mají intimnější charakter a slouží především místním obyvatelům.“
Nové náměstí, centrum služeb a vybavenosti
Těžištěm nového města je nové náměstí na rozhraní současného a nového Barrandova. Místo, kde je plánována zastávka budoucí tramvaje a zároveň se zde kříží cesty do Holyně s linii nově navržených cest je navrženo nové těžiště města – nové náměstí, centrum služeb a vybavenosti.
Ve struktuře „města“ jsou rezervována místa pro výstavbu nové základní školy o kapacitě 500 žáků, dvě lokality pro mateřské školy, pozemek pro dům pro seniory a další místa pro sportovní zázemí ve formě haly či hřiště. V návaznosti na centrální náměstí se plánuje objekt společenského domu či komunitního centra.
Výhodou „blokového města“ je jeho flexibilita, která umožňuje v rámci každého bloku umístit sérii nebytových prostor pro služby a obchod stejně jako ordinaci lékaře či kancelářské plochy, které posílí důležitou funkční vrstevnatost a posílí charakter města pro život, tak jak ho známe z tradičního historického Smíchova.
Dopravně jsou jednotlivé obytné bloky obsloužené vnitřní Okružní cestou, která je zásadní navigační linii nové čtvrti. Paralelně s touto linii je vedena cesta na rozhraní zástavby a parku, která má charakter pěší zóny a měla by se stát základnou pro služby spojené s pobytem v Okružním parku – kavárna, půjčovny, prodejny, služby.
Obytné bloky jsou zároveň propojené vnitřní linii pěší cesty, která se provazuje přes Trnkovo náměstí s pěší strukturou Starého Barrandova. Jde o linií procházející středem bloků, na kterou jsou navázány drobná veřejná prostranství s charakterem sousedských plácků a dětských hřišť.
Vizualizace A69-architekti:
Hlavní náměstí s tržnicí
Pěší bulvár podél tramvaje
Okružní cesta podél parku
Zdroj: https://www.praha5.cz/novy-barrandov-chce-byt-mestem-kde-se-bude-zit/