17.4 °C
22. 6. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Toma představuje projekt Živé…

Toma představuje projekt Živé studánky

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Studánky již dnes sice neslouží primárně jako zdroj pitné vody, stále ale zůstávají důležitou součástí přírody a oblíbeným prvkem české krajiny. Největšího rozmachu se dočkaly v minulém století, kdy se jejich počet odhadoval až na přibližně 10 000. Statistiky ochránců přírody ovšem ukazují, že je jich v současnosti známo kolem 5 000. Řadě lidí není naštěstí jejich osud lhostejný a společnými silami se zasazují o jejich postupnou obnovu a péči. Ročně se dobrovolníkům, zejména z řad ochránců přírody, podaří obnovit nebo nově postavit v průměru 15 studánek. Dobrou zprávou také je, že lidí věnující svůj volný čas těmto aktivitám postupně přibývá, včetně například i obcí či firem.

Nově se tak do aktivní podpory renovace studánek zapojuje i Toma, známá česká značka balených pramenitých vod. Ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody se v prvních šesti krajích České republiky včetně Prahy vytipovalo celkem 18 studánek, které potřebují zrekonstruovat. Z nich veřejnost svým hlasováním vybere v každém ze šesti krajů jednu vítěznou, která se následně dočká odborné renovace doslova na „míru“. V přeneseném slova smyslu tak vdechne podzemní pramen vody Toma svým „menším sestrám“ nový život.

Hlasováním pro svou studánku můžete i vyhrát. Z každého kraje losujeme výherce věcných cen a ti nejaktivnější, kteří nám zašlou svou fotografii u některé soutěžní studánky, mohou dokonce vyhrát pobyt pro 4 osoby v hotelu Střelnice v Teplicích nad Metují přímo u Adršpašsko-teplických skal.

 

Hlasovat můžete i pro studánku Krajcperk.  Studánka Krajcperk vytéká z travertinového valu v zalesněné rokli, která odděluje Dalejský háj od svahů Krajcperku, půl kilometru jihozápadně od Hlubočepského jezírka, na Praze 5. Nedaleko nad studánkou prochází žlutě značená turistická stezka z Jinonic do Hlubočep, údolím pod studánkou pak zeleně značená turistická stezka z Hlubočep do Holyně spolu s naučnou stezkou Údolím Dalejského potoka. K pramenu vede strmá cestička, na kterou se odbočuje mezi lampami číslo 517255 a 517256 z asfaltové pěšiny pod hřištěm barrandovské základní školy. Celoročně tu prochází až stovky lidí týdně.

Studánka by potřebovala zastřešit a upravit přístupovou cestu.

Hlasovat můžete zde do 31. 7. 2017  – http://www.zivestudanky.cz/studanka/studanka-krajcperk.html