20.8 °C
24. 7. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Stát kvůli koronaviru zavírá…

Stát kvůli koronaviru zavírá všechny školy, ruší hromadné akce nad sto lidí

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Stát s platností od úterý v 18:00 zakázal všechny hromadné akce nad sto lidí. Od středy se také zavírají všechny školy, ohlásil premiér Andrej Babiš nejnovější opatření Bezpečnostní rady státu proti šíření nového koronaviru. Opatření platí do odvolání. Česko má 40 potvrzených případů nákazy.

Situaci chce kabinet průběžně vyhodnocovat, proto všechna opatření platí po dobu neurčitou.

Od středy se ruší výuka základních, středních a vyšších odborných škol. Stejné opatření postihne i vysoké školy. Podle Vojtěcha se však netýká mateřských škol. Ministr to odůvodnil tím, že jde o poměrně malé kolektivy.

Zaměstnaní rodiče malých školáků budou mít podle Vojtěcha nárok kvůli hlídání na ošetřovné. Podle něj se to dotkne menšího počtu rodin.

Zákaz účasti na veřejných akcích se týká diváků divadel, kin i muzeí, stejně jako velkých sportovních událostí.

To, zda sportovní akce se konat budou, hodlá premiér nechat na organizátorech. „Platí ten limit, takže by se utkání mohla odehrát bez diváků. Ale záleží to na organizátorech,“ řekl Babiš.

Podle Vojtěcha není zatím namístě, aby byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či nákupní centra. „Doporučujeme lidem vyhýbat se osobnímu kontaktu, podávání rukou, líbání, objímání. Máme zmapováno, že se ta nemoc takto šíří,“ řekl.

Do kategorie méně rizikových míst tak spadá například i hromadná doprava.„Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují,“ vysvětlil ministr důvody, proč se opatření nevztahují úplně na všechno.

Bezpečnostní rada státu rozhodla také o nákupu většího objemu testů na koronavirus, které mají odhalit infekci do 29 minut. Sloužit mají zejména na hranicích či ve vlacích ke kontrole cestujících. Přístroje metodicky používá například Jižní Korea, které se daří epidemii poměrně dobře vzdorovat. Rezervy má však například Itálie, kde se nákaza dramaticky šíří.

Po ohlášení hlavních opatření spadly servery vládních institucí, jako jsou ministerstva zdravotnictví nebo školství, a i vlády, na nichž lidé hledají podrobné informace.

Šéf ODS Petr Fiala přivítal opatření, která vláda zavedla kvůli koronaviru. Za správné, i když opožděné, rozhodnutí označil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pondělí České televizi řekl, že jedním z posledních nakažených je pražský taxikář, u kterého nebyl jasný zdroj infekce. Dodal, že případ je zlomový. Nákaza se zřejmě začíná šířit v komunitě, řekl. Nález prvního nakaženého bez vazeb na rizikové oblasti označil za „špičku ledovce“. Budou podle něj následovat další případy jako zmíněný taxikář.

Kvůli koronaviru platí v Česku od pondělí zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic a domovech pro seniory s výjimkou oddělení pro děti či rodičky. Zákaz se netýká také hospiců. Pokračují kontroly na deseti hraničních přechodech na jihu a západě země, při nichž hasiči namátkově měří teplotu řidičům a cestujícím.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-bezpecnostni-rada-statu-opatreni-koronavirus.A200310_084706_domaci_remy