Praha v pondělí zprovoznila ve Slivenci první vlastní kompostárnu. Zatím do ní mohou rostlinný odpad vozit jednotlivci, do konce roku se služby rozšíří pro firmy. Vybudování areálu vyšlo na 11,3 milionu korun, dalších 20,6 milionu magistrát přispěl na pořízení techniky.
Jednotlivci mohou zdarma do kompostárny přivézt odpad do objemu 250 kilogramů za měsíc. Mohou odevzdat například listí, posekanou trávu, piliny a odřezky nebo kuchyňské zbytky rostlinného původu. Lidé při odevzdání odpadu dostanou lístečky, na které si budou moci v dalším roce odebrat kompost – dostanou ho kilogram za pět kilo odevzdané hmoty.
V areálu by se mělo ročně zpracovat pět až sedm tisíc tun biologického odpadu. Předpokládá se, že největšími zákazníky budou firmy, které pro Prahu a městské části udržují zeleň.
Odpad zde však bude moci odevzdat jakákoliv společnost. Firmy budou platit 600 korun bez DPH za odevzdanou tunu odpadu, výhodnější budou ceny za odevzdaný odpad z kontejnerů a sběrných dvorů.
Pro firemní klienty začne areál fungovat do konce tohoto roku, zatím se čeká na pořízení nutného technického vybavení. Vzniklý kompost se bude využívat k hnojení městské zeleně a parků a také se bude prodávat.
Vedení Prahy plánuje spouštění dalších kompostáren. „Nechceme se vydat stejnou cestou jako Vídeň, která má jednu obří kompostárnu. Chceme mít síť menších, aby se odpady nemusely vozit přes celou Prahu,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) s tím, že časem by v Praze mohly být až čtyři.
Město podle Plamínkové nyní jedná o zřízení podobných provozů, často však naráží na odpor městských částí, které kompostárny na svém území nechtějí.
Kompostárna městu možná vydělá
Původně měla provoz areálu zajišťovat soukromá firma, radní nakonec rozhodli, že ho svěří Lesům hlavního města Prahy (LHMP). Po nákupu techniky a zařízení by měl roční provoz kompostárny vyjít na zhruba pět milionů korun, které uhradí magistrát formou neinvestiční dotace. Areál by podle města mohl časem i vydělávat, záležet bude na zájmu ze strany firem.
V Praze již svážejí bioodpad Jana Plamínková (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery. Firma eviduje asi deset tisíc zájemců o svoz bioodpadu a ročně ho odveze zhruba 6500 tun. Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů.