17.3 °C
22. 6. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Mamba zelená úspěšně odchycena

Mamba zelená úspěšně odchycena

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Od pondělí, kdy byla uštknuta třicetiletá žena z pražských Hlubočep, byla „na útěku“ mamba zelená. Okolnosti, za jakých byla pořízena, případně přechovávána v suterénním bytě v ulici V Bokách I. v pražských Hlubočepích, jsou předmětem dalšího vyšetřování.

Zatímco den co den probíhalo v rodinném domě, ale i v jeho okolí, pátrání po tomto jedovatém plazovi, v pátek dali herpetologové zvířeti čas, aby mělo klid, a aby se případně přiblížilo k místům, kam odborníci chtěli.

Protože se situace, potažmo oficiální informace, měnily z hodiny na hodinu, a protože se v některých médiích objevila řada nepřesností (včetně našeho Týdeníku), pokusíme se popsat celou „záchrannou akci“ týkající se odchytu hada od začátku tak, jak nám ji popsali zúčastnění herpetologové, ale také mluvčí složek IZS.

K uštknutí ženy mambou zelenou došlo v pondělí. Proč k tomu došlo, zda to bylo s nějakým úmyslem a podobně, je nyní věcí Policie ČR, která případ vyšetřuje. Je proto předčasné o tomto psát. Nicméně faktem je, že k ženě v bezvědomí, s podezřením na intoxikaci neznámou látkou, vyjížděly dvě posádky pražské záchranné služby v pondělí.

Žena byla po resuscitaci převezena do Fakultní nemocnice v Motole, kde bylo později také zjištěno, že byla s největší pravděpodobností uštknuta mambou zelenou. Žena proto byla převezena na specializované pracoviště Fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde pracují špičkoví odborníci z oboru toxikologie, kteří se zaměřují právě na intoxikace hadím jedem. Žena byla uvedena do umělého spánku a lékaři nyní čekají, zda u ženy nedošlo k poškození některých orgánů.

O tom, že k vážnému zdravotnímu stavu ženy dopomohlo hadí uštknutí se policisté dozvěděli v úterý večer. Do rodinného domu, ze kterého byla žena odvezena do nemocnice, okamžitě vyrazili policisté, strážníci, záchranáři a také odborníci přes plazy. V úterý večer byl povolán také odborník ze ZOO Praha.

Situace se však změnila v pátek. Venku se oteplilo na 20 stupňů Celsia a po celý den svítilo sluníčko. Pro hada tak vznikly téměř ideální podmínky. Ačkoliv již byl ve špatném zdravotním stavu, doplazil se o několik stovek metrů dále (přes lesík – jedná se o stromového hada, který se velmi dobře pohybuje právě ve větvích), kdy se dostal až na strom v místní zahrádkářské osadě.

Právě tam si hada všimla žena, která zde pobývala s manželem. Muž následně okamžitě zalarmoval tísňovou linku. Na místo dorazily policejní hlídky z PMJ Praha a MOP Barrandov. Byli povoláni herpetologové, včetně zaměstnance pražské ZOO. Ten také dorazil na místo jako první. Hada pomocí násady od smetáku sundal z větve stromu, aby nemohl zmizet. Ve chvíli, kdy ho přidržel na zemi, dorazil na místo herpetolog, který se o odchyt hada snažil v předchozích dnech. Ten také hada chytil a umístil do plastového boxu. Ten poté odnesl do vyhřátého auta.

Had byl následně převezen do bezpečí, kde o něj bude postaráno do doby, než se rozhodne, jak s ním bude nakládáno dále. Je na místě uvést, že po celou dobu, kdy byl had „na útěku“, pracovali na případu velmi intenzivně jak policisté z MOP Barrandov, tak kriminalisté z Prahy II.

Vyšetřování případu pokračuje i nadále. Pro kriminalisty teď bude pravděpodobně stěžejní svědectví uštknuté ženy, tedy v případě, že bude v následujících dnech či týdnech schopna vypovídat.

 

Zdroj: http://tydenikpolicie.cz/mamba-zelena-uspesne-odchycena/