23.6 °C
22. 6. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. DPP začal vykupovat pozemky…

DPP začal vykupovat pozemky pro tramvaj do Slivence, tramvaje mají vést za hranice Prahy

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Dopravní podnik hlavního města pokročil s přípravami prodloužení tramvajové trati z Barrandova do Slivence. Pro novou stavbu vykoupil už více než čtvrtinu pozemků. Tramvaje by se podle nových plánů měly dostat z Prahy až do Středočeského kraje.

Díky registru smluv je poprvé snadno veřejně zjistitelné, za kolik se pozemky pro novou trať vykupují. V lednu DPP vykoupil od developerské společnosti Finep pozemky o rozloze 7485 metrů čtverečních za 15,9 milionu korun. Loni pro novou trať vykoupil  5 382 m2 od fyzických osob za 6,458 milionu korun.

Nejde přitom jen o výkupy: letos se DPP dohodl s Finepem na pronájmu některých pozemků, které bude potřebovat během stavby. Za každý rok a metr čtvereční zaplatí 120 korun.

DPP zatím podle mluvčí Anety Řehkové vykoupil 28 % všech potřebných pozemků, celkem jich potřebuje přes tři hektary. „Celková cena bude známa až vykoupení všech pozemků, a to proto, že Dopravní podnik musí postupovat v souladu s platnými zákony, tedy nabídnout výši kupní ceny na základě znaleckého posudku. Představy majitelů pozemků o jejich ceně se velmi různí,“ řekla Řehková. „Vzhledem k citlivosti celé záležitosti se v zájmu co nejrychlejšího úspěšného dokončení výkupů nechceme k věci více vyjadřovat,“ dodala.

Nová trať bude dlouhá 1,5 kilometru, budou na ní tři zastávky.  DPP chce začít stavět letos nebo příští rok, na stavbu má územní rozhodnutí, na část i stavební povolení.

Trasa tramvajové trati z Barrandova do Slivence. Foto: DPP
Trasa tramvajové trati z Barrandova do Slivence. Foto: DPP

Trať do Slivence je na seznamu více než deseti nových úseků, které by Praha ráda postavila. A také je s přípravami nejdále. Kromě ní řeší Praha a DPP i další tratě se Středočeským krajem. Ten minulý týden potvrdil plány na stavbu nových tratí z Prahy do Zdib či Jesenice.

Středočeští radní rozhodli o zahájení investorské přípravy tratí z Kobylis do Zdib, která by se mohla začít stavět už v roce 2022. Na starost ji má mít Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje jako investorská organizace. Podle rozhodnutí radních by se měla přiblížit i výstavba tratí do Čestlic a Jesenice, kde se připravuje aktualizace zásad územního rozvoje. První z tratí povede z Opatova do Čestlic (variantně z Hájů), do Jesenice by se mělo jezdit přes Vestec z Depa Písnice.

Chceme usnadnit cestování lidem, kteří těmito směry denně jezdí. Pevně věřím, že se podaří tyto akce ve střednědobém horizontu úspěšně realizovat. Jde o ekologické a kapacitní řešení,“ konstatoval radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

Tratě, které plánuje DPP

Barrandov – Slivenec
Divoká Šárka – Dědina (Ruzyně)
Sídliště Modřany – Libuš
Zlíchov – Dvorce
Podbaba – Kobylisy
Podbaba – Suchdol
tram. smyčka Depo Hostivař
tram. smyčka Zahradní Město
Chodovská – Háje
Chodovská – Vršovická
Vršovická – Želivského
Na Veselí – Budějovická
Budějovická – Michle
Ústřední dílny DP – Štěrboholy
Bílá Hora – Sídliště Řepy
Sídliště Řepy – Zličín
Vypich – Motol

 

Zdroj: http://zdopravy.cz/dpp-zacal-vykupovat-pozemky-pro-tramvaj-do-slivence-tramvaje-maji-vest-za-hranice-prahy-7876/