1.3 °C
5. 12. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Zdraví
  4. /
  5. Světlo, které pomáhá seniorům…

Světlo, které pomáhá seniorům ve Slivenci

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

Světlo, které pomáhá. Tak můžeme nazvat nový projekt, který odstartoval v SeneCura SeniorCentru Slivenec ke konci roku 2018.

„V rámci profesních zkušeností fototerapii znám a několikrát jsem se přesvědčil o jejich pozitivních účincích. Proto jsem se rozhodl tuto možnost využít a aplikovat u klientů našeho sliveneckého SeniorCentra. Oslovil jsem proto odborníky na fototerapii – konkrétně pana Eliáše ze společnosti Blue step, kterého znám z jiných úspěšných projektů, jejichž podstatou je světlo,“ říká ředitel SeniorCentra Mgr. Lukáš Stárek Ph.D.

O co tedy jde?

Může to znít až trochu banálně, ale jak říká klasik, v jednoduchosti je krása. Podstatou fototerapie je kvalitní a dostatečné světelné prostředí. Pozitivní vliv světla na lidský organismus, primárně na psychiku člověka, známe už po celá tisíciletí. Léčbu slunečním světlem podporoval ve starověkém Řecku například sám Hippokrates, který využíval síly slunečních paprsků jako léku k zlepšení špatné nálady.

Naše vnitřní biologické hodiny jsou vázány mj. právě na denní světlo. Běžným příkladem mohou být zimní měsíce, kdy ráno vstáváme za tmy, pak jsme celý den ve škole nebo v práci a domů se zase  vracíme, když už je tma. Nedostatek kvalitního denního světla může způsobit nejen zhoršenou náladu, ale také ovlivnit kvalitu spánku. Právě poruchy spánkového rytmu a četné změny nálad jsou  problematické oblasti klientů s demencí v našem domově.
„Osobně se domnívám, že nedostatečné osvětlení v kancelářích, ve školách, ale také v různých institucích, kam patří i domovy pro seniory, může mít negativní vliv na náš organismus. Proto jsme u nás v SeniorCentru vyčlenili jednu místnost, sloužící jako tvořivá dílna, a  patřičně jsme ji osvětlili.
Hlavním zdrojem světla je světelný panel, který díky vysoké světelné intenzitě podporuje sytost barev vnímanou očima,“ říká Lukáš Stárek.

Jak probíhá terapie?

Zpočátku stačí, aby člověk docházel několikrát v týdnu do místnosti, kde je světelný panel, a trávil zde určitý čas. V našem případě se jedná o dobu 30–60 minut, kdy klienti společně s pracovníky tvoří různé výrobky. Je zde dostatek světla, aby bylo vidět například na navléknutí nitě, nicméně hlavní podstatou osvětlené místnosti zůstává pozitivní dopad na každou přítomnou osobu.

Pro některé odborníky je fototerapie součástí komplexní léčby/pomoci osobám s demencí; jiní ji vnímají jako alternativní léčebný postup. Světelná terapie může zpomalit úbytek kognitivních funkcí a stejně tak zlepšit kvalitu spánku.

 

Fotografie: Zdroj SeneCura SeniorCentrum Slivenec