22.4 °C
13. 4. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Zábava a volný čas
  4. /
  5. Dělí je od sebe…

Dělí je od sebe i 90 let, přesto si rozumí

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email

SeneCura SeniorCentrum Slivenec získalo ocenění Mezigeneračně

Malé děti pobíhají po zahradě, hrají si a pokřikují a senioři je na lavičkách či invalidních vozících s úsměvem pozorují. Společně si zpívají nebo tvoří podzimní dekorace. To není science fiction, ale součást života klientů SeniorCentra na Slivenci, které dlouhodobě podporuje setkávání seniorů s mladšími generacemi. Za aktivní a úspěšné propojování generací převzal ředitel domova Lukáš Stárek prestižní značku Mezigeneračně od neziskové organizace Mezi námi.

 „Filozofie našeho domova je být otevřený pro setkávání a stát se komunitním centrem tady na Slivenci. Se společností Mezi námi spolupracujeme již od otevření domova, tedy od roku 2018. Naším cílem je ještě více podpořit časté setkávání s dětmi – ať už u nás v domově anebo ve školce. Je až dojemné sledovat, kolik radosti, pozitivní energie a laskavosti taková shledání přinášejí,“ říká Lukáš Stárek. Setkávání seniorů a dětí je založeno na společném trávení času a poznávání se při různých aktivitách, jako je předčítání knih, sportování, kreativní tvoření nebo hraní na hudební nástroje.

Společnost Mezi námi propojuje dva světy: seniory z domovů s dětmi z mateřských a základních škol. V případě SeneCura SeniorCentra Slivenec je to Základní škola Slivenec. Kromě toho přímo v prostorách SeniorCentra funguje dětská skupina Hvězdička, tedy obdoba mateřské školy, takže potkávání generací je každodenní součástí života v domově. „Děti nahlížejí na svět vzdálený někdy i 90 let. Učí se úctě ke stáří, mají možnost se něco dozvědět z pohledu seniorů, poznat život v domově. Často vznikají silná přátelství a děti chodí rády navštěvovat ´své´ babičky a dědečky,“ vysvětluje smysl projektu Mezigeneračně jeho koordinátorka Eva Hrabinová. Podle ní společnost často vnímá staré lidi s despektem, proto je cílem Mezi námi pomáhat dětem, které se třeba v rodině nepotkávají s nejstarší generací, nahlížet na stáří jinýma očima.

Jednoznačně pozitivní přínos má pak společné setkávání pro seniory. Nejen pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, ale pro všechny seniory jsou děti velkým podnětem, protože je aktivizují, což se projevuje zejména v mimice a řeči těla. Budí v nich také zájem o kontakt – pohladit je nebo jim třeba jen zamávat, jak potvrzuje i vychovatelka školní družiny Základní školy Slivenec paní Petra Siganová.

Značka Mezigeneračně je oceněním neziskové organizace Mezi námi, která ji uděluje institucím, jež dlouhodobě aktivně podporují propojování generací a povzbuzují interakci mezi seniory a dětmi. „Jasným trendem v moderních domovech pro seniory je mezigenerační dialog a komunitní soužití, které bojují proti izolaci seniorů vůči okolnímu světu,“ uvedla ředitelka Mezi námi, o.p.s., Kateřina Jirglová, která značku Mezigeneračně oběma zařízením předala. Organizace Mezi námi funguje již 8 let a za tu dobu získalo značku Mezigeneračně celkem 100 zařízení v celé ČR.

www.praha-slivenec.senecura.cz